Hát akkor ahogy ígértem, vágjunk bele!
-De először az esetleges újak kedvéért: mi az a Chromebook?
-A Chromebook a Google böngézőalapú operációs rendszerére, a Chrome OS-re szánt, a szinte kizárólagosan online életre (=felhőre) tervezett laptopja - kevés lokális tárhellyel (16 GB) és offline alkalmazással. Egyelőre az Acer és a Samsung vett részt az első két széria piacra dobásában, de a hírek-pletykák szerint hamarosan a Sony és a Lenovo is beszállhat a kísérletezésbe. Bővebben a Google hivatalos oldalán, illetve az Amazonon szereplő leírást + véleményeket ajánlom.
Nekem a legújabb modell, egy Samsung 5 550, Wi-Fi-s gépem van - a blogon szereplő beszámolókat is rá kell érteni.
-Magyarországon kapható-e a Chromebook?
-Hivatalosan sajnos nem, Nyugat-Európában is alig - bár a brit és a német piacon már jelen van, legolcsóbban pedig közvetlenül az USA-ból juthatunk hozzá, ha meg tudjuk oldani.
-Magyar billentyűzet nélkül? Mindent angolul kell csinálni?
-Ebben a Google már előre dolgozott: bár magyar fizikai billentyűzettel nincs Chromebook, a magyar billentyűzetkiosztás hibátlanul használható (oké, a hosszú í-t a j+Alt Gr kombinációval hívhatjuk elő), és a Chrome OS is 100%-ig magyar nyelvű, minimális fordítási hibákkal.
-Ez egy kiherélt MacBook Air-utánzat, ráadásul pofátlanul drága (450 dollár). Ennyiért veszek egy villámgyors laptopot, teszek rá Chrome-ot - ugyanúgy tudom használni, csak még többet fog tudni, olcsóbban. Mit tud ez a Chromebook, amit bármi más nem?
-Attól függ, mire szeretnéd használni. A Chromebook valóban nem alkalmas arra, hogy offline multimédia-tárolónak használd, és photoshopolni se ezen fogsz egyelőre. Ha viszont úgy érzed, hogy nem akarsz percekig várni egy-egy újraindításra, vírusellenőrzésre, akadozás nélkkül szeretsz netezni, közben zenét/youtube-ot streamelni, szinte csakis a "felhőben", azaz online használod a géped - és nem akarsz kétóránként akkut tölteni -, akkor érdekelhet a dolog. Mi az, hogy!
Őszintén szólva, aki a fenti érvelést alkalmazza folyton, az egyszerűen nem érti az egész koncepciót. Minek nekem ez az erősítő pár bemenettel, amikor ennyiért már veszek olyan hifitornyot, amiben van kétkazettás deck meg CD-játszó..? Kb. ilyesmi.
-Akkor tényleg veszek egy MacBook Airt, az sokkal jobb.
-Szerintem nem jobb, de nyugodtan vegyél - főleg, ha Mac-rajongó vagy. Kétszer ennyiért is tényleg kell?
-Nem bízom a netes tárhelyekben, bármikor elveszhet minden adatom - a cégekben se bízom, minden lépésemet megfigyelik.
-Nekem eddig egy vincseszterem ment visszafordíthatatlanul tönkre és egy laptopomat lopták el. Archiválni lehet folyamatosan, de a CD, DVD, külső merevlemez is sérülékeny. Amióta használom, a "felhő" tűnik a legbiztosabbnak - emellett persze offline is mentek.
Hát a megfigyelés jogos aggodalom, de vajon így majd kicselezed őket? Emailezni, netezni csak szoktál?
-A Google most bezár a saját ÖKOSZISZTÉMÁJÁBA, nem fog futni rajta semmi. Se az Office, se a játékok, se a Photoshop, se a Paint nem fognak működni!
-Le kell szokni (mondani) bizony 1-2 dologról - de érdemes elgondolkodni, hogy a berögzült szokások mennyire fontosak. Tényleg kell-e az összes kép a szombati buliról 8 megapixelben, tényleg muszáj-e sok gigányi filmet cserélgetni (amit soha nem nézünk meg), biztos, hogy az összes zenénket érdemes azonnal elérhető távolságban, a merevlemezen, FLAC-formátumban tartani? Biztos, hogy Wordben kell megírni minden emailt, és a háztartási havi kiadásokat a C-meghajtón, Excelben vezetni?
-Az a baj, hogy ha nincs internet, ez egy darab vas (?), egy drága rajztábla.
-Mert a többi gép az mit ér net nélkül? Nekem nem sokat. Te tényleg csinálsz még bármi komolyat offline? Próbálj meg egy transzatlanti repülőútra felvinni egy notebookot, és azt bármire használni. Kétpercenként fogod úgy érezni munka közben, hogy valamire rá kéne keresni az interneten vagy a közös meghajtón. Na de az offline munkát Chromebookkal is valószínűleg meg fogod oldani: hiszen a 16 gigányi tárhely azért ott van filmekre, zenehallgatásra - és a Docs/Drive is egyre jobban használható offline módban.
-Én ezért a pár előnyért (gyorsaság, 1,36 kg-os súly, 6-7 órás üzemidő) nem vagyok hajlandó kidobni a jól bevált laptopomat.
-Én se tettem. A régi ott van a mai napig, és ha éppen kell, előveszem. A Chrome OS még messze nem tökéletes, legutóbb pl. egy 90 megás zip-fájl kibontására nem voltam képes rajta valamiért. Az Asusom gond nélkül kicsomagolta. Van még mit tanulnunk...
Mindenesetre - amennyiben a windowsos v. akármilyen gépeden fut a Chrome és engedélyezted mindkettőn a Remote Desktopot, akár a világ túlsó feléből is bejelentkezhetsz az otthoni, régi notebookodra, mondjuk valami 2004-es fényképalbumot leszedni az archívumból. Ehhez csak az kell, hogy a régi gép is be legyen kapcsolva. Hát nem csodálatos?
-Ennyi pénzért veszek egy fasza tabletet, sokkal szebb és jobban kezelhető, hordozhatóbb, könnyebb...
-Nyugodtan. Én nem teszem, mert a kilenc-tízujjas gépelést nálam nem váltja ki az érintőképernyő; és bizony rengeteget írok, csetelek. Ha csak olvasni szeretnél a neten vagy streamelni, arra tényleg jó a tablet. Bár arra nekem a mobil még jobb. Kinek mi.
-Tudod mit? Jó lesz. Muteromnak, feleségemnek, a gyerekeknek. Ellesznek vele, nekik pont jó.
-Nekik is jó, hogyne - bár ez is egy eléggé gyakran hangoztatott, kissé lekezelő szöveg. Mintha egy átlagos, harmincas férfi csakis a konzolban tudná elképzelni a számítógépes aktivitást. Ne vicceljünk már :)